ROBE – marka osobista

Robe – marka osobista w branży mody. Zobacz czym się wyróżnia” – rozmowa przeprowadzona przez Dorotę Jagodzińską, opublikowana na blogu Mary Grace

Niezależnie od tego czy chcesz porozmawiać o bieganiu,  najnowszych kolekcjach znanych marek modowych czy o dobrej książce- koniecznie odwiedź Edytę Andrzejewską w jej Butiku Robe w Łodzi!

Edyta Andrzejewska- stylistka,blogerka, ultramaratończyk. Jakiś czas temu założyła mały sklep z odzieżą damską, który dzisiaj jest już rozpoznawalną marką na mapie modowej Łodzi. Butik Robe, to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze kolekcje światowych marek podane w przystępny sposób i w kameralnej atmosferze. Ale co najważniejsze, spędzisz tu mile czas mając wrażenie, że przyszłaś do koleżanki na kawę, a nie do sklepu, w którym wywiera się nacisk na sprzedaż.

Edyto, prowadzisz sklep z luksusową odzieżą dla kobiet, który –chyba nieco skromnie- nazywasz butikiem.  W jaki sposób zdobywa się klientki do takiego sklepu?

Przede wszystkim należy z całą stanowczością powiedzieć, że minęły czasy kiedy  wystarczyło wybrać towar, powiesić na wieszakach  i czekać na klienta. Obecnie otwierając sklep odzieżowy należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Po pierwsze: lokalizacja.  Dostępność dojazdu i możliwości parkowania to ogromne atuty. Sprawdza się  miejsce przy głównych ciągach komunikacyjnych, gdzie klientki przejeżdżając samochodem mają możliwość rzucenia okiem na witrynę i prezentowane  w niej stylizacje. Komunikowanie się z klientkami poprzez witrynę sklepową to doskonały sposób na pokazanie dostępnych kolekcji, a częste zmiany stylizacji manekinów w witrynach, powodują zainteresowanie asortymentem. Nie raz zdarzało się, że klientki  zawracały już na najbliższym skrzyżowaniu…

Po drugie: Internet.  Internet, to  podstawa naszego współczesnego komunikowania się, dlatego też obecność w sieci jest tak ważna. Serwisy społecznościowe, blogi, strony internetowe to podstawowe narzędzia do kontaktu z klientem. Przedstawiając aktualną ofertę i proponowane stylizacje  w mediach społecznościowych, skłaniam klientki  do odwiedzenia butiku. Aby zwiększyć zainteresowanie kolekcjami prowadzę bloga modowego. Wszystko to przyczynia  się do zwiększenia zainteresowania zarówno odzieżą, nowymi kolekcjami, ale też samym Butikiem Robe jako marką.

Co-branding to również ważna forma zdobywania klientów. Osobiście bardzo cenię sobie współpracę między markami, dlatego też poświęcam temu zagadnieniu należytą uwagę, współpracując w Łodzi chociażby z taką marką jak Hammer. To również bardzo silna marka osobista.

Promocja oraz współpraca ze stylistkami mają również ogromny wpływ na zdobywanie rynku. Doskonałą metodą jest organizacja pokazów mody oraz uczestniczenie w eventach organizowanych w ramach projektu Akademii Mistrzów. Sprawdzają się także inne aktywne formy promocji, jak sponsorowanie nagród dla kobiet w  corocznym biegu Półmaratonu Szakala w Łodzi czy wspieranie aktywności fizycznej kobiet w ramach maratonu Zumby.

Czy trudno jest rywalizować z butikami znajdującymi się centrach handlowych, takimi jakimi jak Manufaktura czy Galeria Łódzka?

Nie możemy tu mówić o rywalizacji. Rywalizować mogą ze sobą sklepy w tych centrach. Natomiast klientki zmęczone zgiełkiem centrów handlowych oraz powtarzalnością wzorów ubrań w popularnych sieciówkach, poszukują innych form zakupów, decydując się najczęściej  na zakupy internetowe lub spokojne butiki z dala od tłumów. Dla większości kobiet zakupy są formą relaksu, sposobem na poprawienie sobie humoru, dlatego też zapewniam im u siebie kameralną atmosferę. U mnie Panie mogą na spokojnie poeksperymentować ze stylizacjami czy porozmawiać  o modzie i aktualnych trendach przy filiżance kawy. Ale przede wszystkim mogą liczyć na uczciwość handlową.

Na czym polega „uczciwość handlowa”?

Na szczerości. Nie raz byłam świadkiem, kiedy sprzedawca zachwycał się wszystkim co klientka na siebie włożyła, bez względu na to jak w tym wygląda. Dlatego tak ważna jest szczerość.  Zdanie tak znienawidzone przez klientów ,, Czy mogę pomóc?” u mnie nie jest suchą formułką i dlatego jest mile słyszane przez Panie. Chętnie na nie odpowiadają. Często rozmowy niespodziewanie przedłużają się.  Wychodzę z założenia, że zadowolona klientka wróci do butiku, nawet jeśli tego dnia nic nie kupi. Relacje muszą być oparte na zaufaniu i zaangażowaniu. To jest właśnie marka osobista. Ważne jest również, aby nie stosować sztuczek marketingowych związanych z oświetleniem  oraz lustrami. Niekiedy warto dać klientce daną rzecz do przymierzenia  w naturalnym otoczeniu, w którym przebywa na co dzień, czyli np. do domu, aby mogła zobaczyć się w swoim lustrze czy usłyszeć komentarze jej bliskich.

Łódź to stolica mody, więc może się wydawać że pokazy mody to standard, czy to prawda?

Chciałabym, żeby tak było, jednak najpierw mieliśmy w Łodzi upadek przemysłu włókienniczego, teraz mamy brak zainteresowania wsparciem mody ze strony władz miasta Łodzi.   Zrezygnowano ze wspierania takiego projektu jak Fashion Philosophy Fashion Week Łódź. Jest to duża strata dla biznesu łódzkiego, a lukę po tym wydarzeniu ciężko będzie uzupełnić.Oczywiście są organizowane inne pokazy, jednakże nie na taką skalę. Miałam okazję sama przygotowywać i brać udział w pokazach mody dla moich klientek oraz korzystałam z profesjonalnych firm organizujących i umożliwiających udział w pokazach mody, takich jak Akademia Mistrzów. Są to inicjatywy warte zainteresowania i będące dla Łodzianek szansą na spotkania z modą.

GC4A8738

Udział w pokazie  mody, to na pewno ogromne przedsięwzięcie. Jak to wygląda w praktyce i w jaki sposób pomogło Twojej marce Butik Robe?

Nawet przy małym pokazie jest ogrom pracy ze strony organizatorów, modelek, stylistów itd. Przygotowanie  takiego  eventu kosztuje naprawdę  mnóstwo energii i zaangażowania wielu osób. Miałam kilkakrotnie okazję przygotowywać kolekcję przedstawianą przez Butik Robe w ramach pokazów organizowanych przez Akademię Mistrzów oraz własnych autorskich pokazów takich jak na przykład Wiosenne Spotkanie Wielbicieli Mody.

ROBE

Przygotowanie stylizacji, pomoc  i dopięcie wszystkich szczegółów przed wyjściem na wybieg, dobór muzyki, były dla mnie niesamowitym wyzwaniem. Jednak z całą pewnością warto było podjąć się tego wyzwania, czego dowodem jest zainteresowanie klientek. Oferowane kolekcje postrzegane są jako bardziej ekskluzywne, co niewątpliwe przełożyło się na sprzedaż. Marka osobista  Butik Robe stała się mniej anonimowa i  przez to bardziej rozpoznawalna, co pozwoliło ugruntować jej pozycję jako multibrandowego sklepu z odzieżą damską na  łódzkiej mapie branży modowej.

%d blogerów lubi to: